Czy wiesz, że parki Warszawy zajmują aż 8% jej powierzchni? Niewiele jest w Polsce miast, które mogą pochwalić się taką różnorodnością i tak imponującą liczbą terenów zieleni – w stolicy jest ich aż 82, a miasto planuje utworzenie nowych w najbliższej przyszłości. Wszystko po to, aby Warszawa stała się miastem jeszcze bardziej przyjaznym mieszkańcom.
Parki, jakie Warszawa ma do zaoferowania swoim mieszkańcom, to idealne miejsca na relaks i odpoczynek od miejskiego zgiełku. Spacer z psem, piknik w gronie przyjaciół, wycieczka rowerowa? Nie trzeba jechać daleko – miasto kryje wiele oaz zieleni w swoich granicach.
Dla turystów parki Warszawy to doskonały sposób bliżej poznać dzieje miasta i poczuć jego duszę – każdy z nich przybliża epokę, w której powstał, każdy ma swoją historię, jeśli tylko znajdziemy czas, aby zwolnić i zanurzyć się w ich opowieściach.
Najbardziej znane parki w Warszawie, do których można zaliczyć między innymi Łazienki Królewskie, Ogród Saski czy park Ujazdowski, stanowią obowiązkowe punkty na mapie turystycznej miasta. Na szczęście, wstęp do prawie wszystkich warszawskich parków, z wyjątkiem Parku Wilanowskiego, jest bezpłatny.
Jakie parki w Warszawie warto odwiedzić w pierwszej kolejności? Opis wszystkich warszawskich parków baz wątpienia zasługuje na osobną książkę bądź przewodnik turystyczny. W poniższym krótkim zestawieniu przybliżamy największe, najpiękniejsze I najbardziej znane parki w Warszawie.
Łazienki Królewskie
To z pewnością najbardziej znany i najbardziej symboliczny park w Warszawie, znany także jako “najszczęśliwsze miejsce w Warszawie”. Ten wielki kompleks zabytków i parków to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta i piękna pamiątka z epoki oświecenia.
Łazienki są przede wszystkim znane ze słynnych letnich koncertów pod pomnikiem Chopina, jednak park oferuje dużo więcej – jest to tętniący życiem ośrodek kulturalny, przyciągający liczne koncerty, recytale, warsztaty i inne wydarzenia.
Na terenie parku znajdziemy takie atrakcje kulturalne, jak:
- • Stara Oranżeria – tutaj znajduje się Królewska Galeria Rzeźby – przechowująca kopie najsłynniejszych rzeźb z całego świata.
- • Pałac na Wyspie – perła z epoki klasycyzmu, budynek mieści Królewską Galerię Obrazów.
- • Pałac Myślewicki – miejsce, w którym znajdują się polichromie Bogumiła Plerscha.
- • Biały Domek - w którym mieści się Królewska Galeria Grafiki.
- • Podchorążówka – obejmująca Salon Pamiątek Ignacego Paderewskiego oraz Amfiteatr.
Od 1 stycznia 2018 park łazienkowski został połączony z Muzeum Łowiectwa I jeździectwa.
Park Ujazdowski
Piękny, malowniczy park zaprojektowany w roku 1893 jako park miejski. Na terenie parku znajdują się rzeźby i zabytki:
- - Gladiator Piusa Wielońskiego.
- - Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego – według projektu Michała Kamieńskiego.
- - Ewa Edwarda Wittiga (kopia).
- - Perseusz Theodora Chalesa Gruyere’a (kopia).
- - Waga osobowa z 1913 roku, produkcji Lubelskiej Fabryki Wag.
- - 30-metrowy dąb szypułkowy.
W 2002 roku park przeszedł rewaloryzację, co przywróciło mu świetność. W parku znajdziemy też plac zabaw.
Ogród w Wilanowie
Znany również pod nazwą Park Wilanowski. Ogród jest częścią zespołu pałacowo-parkowego w Wilanowie, zajmuje on powierzchnię 45 ha i jest położony obok podmiejskiej rezydencji Jana III Sobieskiego.
Park jest zaprojektowany w stylu angielskim, z wykorzystaniem walorów wodnych terenu –i należy do najpiękniejszych i najbardziej znanych tego typu parków w Europie. Na terenie ogrodu znajduje się sarkofag ku czci Stanisława Kostki Potockiego.
Jest to jedocześnie jedyny park w Warszawie, wstęp do którego jest biletowany, cena biletu normalnego, w zależności od trasy, wynosi od 20 do 35 zł.
Ogród Saski
Jest to najstarszy park stolicy, którego początki sięgają roku 1713 – miał on być częścią planowanej przez Augusta II barokowej Osi Saskiej.
Dziś możemy odpocząć przy jednej z najpiękniejszych fontann w mieście - Fontannie Marconiego, oraz podziwiać piękne zabytki - zegar słoneczny i rzeźby w stylu barokowym. Oprócz tego, park oferuje park zabaw dla dzieci.
Park Skaryszewski
Znajdujący się w pobliżu stadionu Narodowego, park Skaryszewski to jeden z największych parków w Polsce, a zarazem idealne miejsce dla chcących spędzić czas na sportowo. Tu zobaczymy wielu biegaczy czy amatorów nordic walkingu. Wewnątrz parku położone jest jezioro Kamionkowskie, a do tego mamy możliwość wypożyczenia kajaku czy roweru wodnego.