Aktualności

Restauracje z polską kuchnią

Restauracja z polską kuchnią to miejsce, jakich Warszawa, jako stolica Polski, ma na swojej mapie pod dostatkiem. O ile w centrum miasta polskie restauracje są na każdym kroku, to niełatwo określić, które z nich są naprawdę godne uwagi. W tym artykule podpowiemy, gdzie się wybrać w poszukiwaniu pereł polskiej kuchni.

Na początku należy dodać, że współczesna Warszawa to miasto, które pokazuje, że kuchnia polska to nie tylko pierogi i schabowy – powstaje coraz więcej lokali, odsłaniających tradycyjną kuchnię z nieoczekiwanej strony, traktujących ją kreatywnie, ale nie rezygnujących przy tym z najlepszych wartości tradycyjnych. Niektórzy restauratorzy skupiają się na tym, aby odrodzić pewne zapomniane dania, z czasów, gdy Polska była krajem wielu kultur. Tak czy inaczej, każdy z lokali, który znalazł się w naszym zestawieniu – ma wyjątkowy styl i własną interpretację tego, czym jest dobra polska kuchnia.

Zobaczmy zatem, gdzie właściwie znajdziemy najlepsze polskie restauracje w Warszawie? W naszym zestawieniu wybraliśmy trzy lokale.

Przegryź
Adres: Mokotowska 52

Znajdujący się w modnej dzielnicy w centrum, lokal ten charakteryzuje się nowoczesnym wystrojem, z lekką nutką lat 60-tych i jest prowadzony przez Piotra Najsztuba – znanego dziennikarza.
Tutejsze pierogi są przepyszne, ulepione z bardzo cienkiego ciasta, z nadzieniem z mięsa lub kapusty – bardzo tradycyjnie, ale oryginalnym akcentem jest nadzienie z mięsa gęsi – którego nie znajdziemy praktycznie w żadnym innymi miejscu. Oprócz tego, tutaj warto spróbować innej tradycyjnej polskiej potrawy – rosołu, ponieważ jest naprawdę wybitny!

Prodiż Warszawski
Adres: Poznańska 16

 Prodiż Warszawski

Kolejna perła gastronomiczna, jaką oferuje Warszawa – restauracja, serwująca jedzenie polskie w zrelaksowanej, niewymuszonej atmosferze. Przy tym jednak, lokalowi nie można odmówić elegancji. Jeżeli chodzi o kuchnię, to specjalnością lokalu są rzadkie, mniej znane dania tradycyjne. Jedyne pierogi, jakie znajdziemy w menu, to te z nadzieniem z cielęciny i grzybów – a więc nietuzinkowo. Kolejnym hitem jest zupa z raków – ostra i gęsta. Dla tych, którzy niekoniecznie szukają eksperymentów, bardziej umiarkowaną opcją będzie gicz cielęca z grzybami – na ogół, sosy grzybowe są bardzo popularne w kuchni polskiej. No a na deser, w „Prodiżu” musimy zamówić tradycyjny polski jabłecznik, bez którego wizytę restauracji możemy uznać za niekompletną.

Różana
Adres: Chocimska 7

Różana

Jedno z najbardziej eleganckich miejsc, jakie może zaproponować Warszawa – polska restauracja w stylowym, fine diningowym wydaniu, a jednocześnie – idealne miejsce na romantyczny wieczór czy lunch biznesowy. W menu znajdziemy znakomite polskie przystawki – śledzie i pasztety. W ramach obiadu warto zamówić żurek, a jako danie główne – cielęcinę z sosem, marchewką i kopytkami. Natomiast sarna w sosie winnym – to propozycja dla tych, którzy szukają czegoś z nutką ekstrawagancji. Ogólnie mówiąc, dziczyzna jest głęboko zakorzeniona w tradycjach kuchni polskiej, jednak Polacy rzadko decydują się na jedzenie jej w domu – jest to zdecydowanie przysmak z kategorii wyrafinowanych, co jest dodatkowym powodem do tego, aby skosztować go w restauracji. Należy również pamiętać, że w Różnej zawsze musimy mieć rezerwację – należy więc zadzwonić zawczasu, a w sezonie letnim - zarezerwować stolik w pięknym ogródku! 

 

Restauracje w katalogu PLACEANDTIME.PL